Atrakcje turystyczne Drukuj Poleć znajomemu

Hajdukowszczyzna położona jest w Gminie Narew w południowo – wschodniej części województwa podlaskiego, w pobliżu drogi krajowej Białystok – Białowieża, w obrębie Puszczy Białowieskiej. Miejscowość oferuje gościom czyste środowisko, spokój i bliski kontakt z naturą oraz staropolską, wiejską gościnność (sprawdź bazę noclegową). Miejscowość stanowi niezwykle atrakcyjne połączenie atutów wynikających z bliskości rzeki oraz otoczenia lasów. Jest to doskonałe miejsce zarówno do czynnego jak i biernego wypoczynku. Można tu uprawiać aktywną turystykę rowerową, kajakową, pieszą lub konną, jak również relaksować na łonie natury.

hajdukowszczyzna1.jpg

Hajdukowszczyzna znajduje się w bliskim sąsiedztwie miejscowości Narew, która jest największą miejscowością oraz siedzibą władz gminy. Powstanie Narwi - dawnej osady portowej nad rzeką Narew, datuje się na 1421 rok. Obecnie jest to malownicza miejscowość posiadająca wspaniałą przyrodę, zabytki, ale też liczne, prężnie działające zakłady pracy, w których zatrudnienie znajdują mieszkańcy gminy.

lotnicze13.jpg

Niewątpliwym i głównym walorem gminy jest wspaniale zachowane środowisko naturalne. Ponad trzydziestokilometrowy odcinek doliny rzeki Narew przebiega praktycznie przez środek granic administracyjnych gminy i jest jedną z najlepiej zachowanych dolin rzecznych w Polsce.

 rzeka2.jpg

Drugim równie ważnym elementem środowiska naturalnego Gminy Narew są lasy Puszczy Białowieskiej.  Występują tu liczne zwierzęta chronione, m.in.: jeż, kret, zając bielak, wiewiórka, bóbr, wilk, ryś, wydra, gronostaj, łasica oraz oczywiście król Puszczy – żubr.

zubry1.JPG

Przez Gminę Narew przebiega rowerowy Podlaski Szlak Bociani – pierwszy markowy produkt turystyczny w Polsce. Drugim ważnym szlakiem turystycznym jest Szlak Świątyń Prawosławnych, promujący architekturę oraz kulturę prawosławia na ziemi podlaskiej.

ilum_kosciol_1.jpg

Podczas wycieczek po gminie na uwagę zasługują stare XIX-wieczne obiekty sakralne tj. kościół, cerkwie, kapliczki oraz przydrożne krzyże i stare cmentarze.

bociany1.jpg

Innym, ale już bardzo znanym produktem turystycznym gminy jest  Kraina Otwartych Okiennic. Krainę tworzą trzy unikatowe pod względem architektonicznym wsie: Trześcianka, Soce i Puchły, których cechą charakterystyczną jest bogata dekoracja snycerska w formie nadokienników i podokienników, okiennic i wiatrownic.

gal_soce9.jpg


Zmieniony ( 11.03.2015. )
 
« poprzedni artykuł   następny artykuł »